top of page

MEDITACE [2. díl] 7 kroků pro úplné začátečníky

Jaké jsou základní druhy meditací jsem načrtla v předchozím článku a jestli ses rozhodla každý den pravidelně aspoň pár minut věnovat sama sobě, jsi tady správně.


Sepsala jsem pro tebe několik tipů, které se mi v posledních letech osvědčily a díky kterým se meditace stala každodenní součástí mého života. Jdeme na to :-)


KROK 1 - Pohodlně se usaď

Najdi si pohodlnou pozici při které budeš mít vzpřímenou páteř. To je velmi důležité pro to, aby mohla energie volně proudit. Zkušenější najdou pohodlí v lotosovém květu či jeho variaci, pro úplné začátečníky doporučuji sedět na židli s rovnými zády (neopírat se). Takovou střední cestou je sed na kolenou a pro větší pohodlí doporučuji dát mezi nohy meditační válec či srolovaný velký ručník - je to má oblíbená varianta.



KROK 2 - Na nic nemysli

Pro naprostou většinu lidí je velmi těžké na nic nemyslet. Schválně si to zkus - zavři teď hned oči, soustřeď se na svou mysl a čekej, za jak dlouho tě napadne první myšlenka.

Ať už to bylo jakkoliv dlouho, pravděpodobně to bylo jen v rámci vteřin. To vůbec nevadí, smyslem pravidelné meditace je tuto dobu postupně prodlužovat. Je důležité si uvědomit, že úspěšná meditace není 5 minut na nic nemyslet, ale jde o střídající se prázdno - myšlenka - prázdno - myšlenka a tak dále. Tvým jediným úkolem je snaha, aby doba trvání prázdna byla postupem času delší než trvání myšlenky.


A jak toho dosáhnout?


KROK 3 - Dej mysli něco na hraní

Naše mysl je jako malá poskakující opička a opravdu nesnáší nic nedělat. Proto ze začátku velmi pomáhá, když dáme mysli něco, na co by se mohla soustředit a neměla čas přicházet s novými myšlenkami. Co to může být?

  • Základní technikou je soustředit se na to, co máme stále při sobě - vlastní dech. A to konkrétně do jednoho místa, kde dech vnímáš nejintenzivněji - studený proud v nosních dírkách, rozšiřující se hrudník, zvedající se břicho.

  • Zaměř se na detaily dechu - na moment, kdy přesně začíná a končí, jak dlouho trvá pauza mezi nádechem a výdechem.

  • Počítej s dechem - můžeš vyzkoušet různé kombinace: počítat jen nádechy nebo jen výdechy, počítat do 10 a pak zase zpátky a klidně tyto techniky obměňovat, ať se mysl nenudí.

  • Pro někoho může být ze začátku jednodušší pomoci si hudbou - pak doporučuji jen instrumentální hudbu, ať tě slova zbytečně nesvádí k zamyšlení. Nejvhodnější jsou různé dlouhotrvající meditační nahrávky, tibetské mísy nebo mantra ohm. Na internetu najdeš nepřeberné množství, vyzkoušej. A zase platí zaměřit se co nejvíce na detaily -  různé  proměny a vrstvy použitých nástrojů, na zlomky ticha mezi jednotlivými tóny.

  • Najdi si zvuk, který si budeš pro sebe v duchu opakovat. Může jít o jednu nebo více slabik, na konkrétní podobě nezáleží. Zase jde jen o to zaměstnat mysl.

  • Kdo je vizuální typ, možná mu bude vyhovovat zaměřit se na nějaký objekt, většinou třeba svíčku, jejíž plamínek se pohybuje a proměňuje - najdeme v něm spoustu detailů, kterými se může mysl po nějakou dobu zabývat. Důležité ovšem je odstranit ze zorného pole všechno ostatní, co by mohlo vyrušit naši pozornost. K tomuto typu meditace stejně dobře poslouží strom nebo rostlina pohupující se ve větru nebo plynoucí řeka.



KROK 4 - Trpělivě se vracej 

Představ si mysl jako kočku, která odběhla za kutálejícím se klubkem vlny. Nekárej ji. Stejně jako je pro hravou kočku přirozené rozběhnout sa za čímkoliv, co se pohybuje, i tvoje mysl je neustále připravena “skočit” po první myšlence, která se namane poblíž. 

Místo toho jí klubko (= myšlenku) seber a jemně ji přiveď zpět k pozorování dechu či svíčky. Bez hodnocení a emocí.

Časem zjistíš, že se doba, po kterou se mysl zabývá nevítanou myšlenkou, zkracuje. Někdy se ti dokonce podaří vystihnout přesně moment, kdy se mysl už už chystá někam zabrousit, a ty jí to na poslední chvíli překazíš a soustředíš svou pozornost zpět na dech. Tak právě sem se chceš dostat :-) 


KROK 5 - Začni pravidelně v krátkých intervalech

Pravidelnost je u meditace zásadní pro to, abychom si mohli naplno užít všech jejich benefitů. Ideální je vytvořit si z meditace každodenní zvyk, tak jako je třeba čištění zubů. Mozku trvá přibližně 21 dní než si zautomatizuje určitý zvyk. Klíčem je začít s krátkými intervaly, abychom hned ze začátku vyhnuli nejčastější výmluvě - “nemám na to teď čas” případně “nejdřív ještě musím udělat to a to” a najednou je večer a ty už jsi unavená… 

Úplně fajn je ze začít klidně 5 minutami a uvidíš, kam se časem propracuješ. Více jsem se na toto téma rozepsala ve 3. článku, kde se s tebou podělím také o techniku “Něžné přemlouvání”.


KROK 6 - Vytvoř si zvyk

Časem, až se meditace stane každodenní součástí tvého života, si s ní můžeš pohrát a vyzkoušet, jestli ti sedí ráno nebo večer, její ideální délka nebo jaké pomůcky jsou pro tebe nejlepší.

Nejdřív ale doporučuji si opravdu vytvořit zvyk. To znamená urči si PŘESNĚ, kdy  budeš meditaci provádět, jak dlouho a jakou metodu použiješ. Často se nám totiž stává, že se do nějaké činnosti nepustíme, protože podvědomě se nám nechce v tu chvíli rozhodovat o těchto detailech.

TIP - Najdi si nějakou činnost, kterou děláš pravidelně každý den, a meditaci k ní připoj jako její nedílnou součást. Může to být probuzení, ranní sprcha, káva, čištění zubů, venčení psa... Určitě toho najdeš mnohem víc.

Hned od prvního dne si dej závazek, že to takhle zkusíš po tři týdny a nepřijmeš ŽÁDNOU výmluvu.


KROK 7 - Začni teď

A jak s meditací začít? Tento tip byl tak obsáhlý, že z něj nakonec vznikl samostatný článek - 3. díl této minisérie o meditaci. A pro ty, co dočtou až do konce, jsem přichystala dárek - video, ve kterém si zameditujeme společně a které ti pomůže překonat tvoji nejčastější výmluvu... která to asi bude?


MEDITACE [1. díl] Jaká meditace je pro mě ta “správná”? 

MEDITACE [2. díl]  7 kroků pro úplné začátečníky

MEDITACE [3. díl] Jak začít a vydržet? - technika “Něžné přemlouvání” + DÁREK (již brzy)

 

Lenka Bělašková

Je na cestě za vědomým a spokojeným bytím. Za 15 let má již hodný kus cesty za sebou a v zásobě řadu vychytávek. Inspiruje ostatní na jejich cestě - něžně, jemně, žensky.

Ukazuje, jak využít krystaly, meditace, pránické léčení, vlastní dech, intuici nebo i každodenní drobnosti k radostnějšímu prožívání.


Mimo to je stále na cestách - zamíří, kam ji intuice pošle. Kde se zrovna toulá, můžete zjistit na jejím instagramu.


Více o Lence a její cestě tady >>>

INSTAGRAM

bottom of page