top of page

MEDITACE [3. díl] Jak začít a vydržet - technika “Něžné přemlouvání” + DÁREK PRO TEBE

Jaká je moje nejčastější výmluva (nejen) pro meditaci? Taková klasika:


NEMÁM ČAS.


Známe to všichni. Jenomže v naprosté většině případů to není o tom čase (alespoň 5-10 minut denně si najde KAŽDÝ). Často touto obecně akceptovanou výmluvou zastíráme to, že se nám prostě nechce.


Něžné přemlouvání”


Pro takové případy mám jednoduchý trik: 


“Tak aspoň ty tři minuty a pak tě nechám.”


Je to výborný argument pro rozum - 3 minuty si najdeš vždycky, i kdyby to mělo být na autobusové zastávce. A docela to platí i na lenost. Přece jenom vyhlídka toho, že se teď 3 minuty “obětuju” a pak budu mít celý den pokoj, je lákavá.


No a jak to pokračuje? Technika 3 minut mi pomáhá překonat ten nejtěžší krok - začít. A jak už jsem jednou v tom, tak zjistím, že mě to baví, je mi u toho příjemně a vlastně ty 3 minuty vůbec nestačí. Chci víc. A pak je z toho najednou 5, 10 nebo i 30 minut. A ten pocit potom? Jednoduše skvělý! Už jenom kvůli tomu uspokojení, že jsem překonala výmluvy, šla do toho a stálo to za to.


Jedním dechem ale dodávám, že ne vždycky to má stejný průběh. Někdy prostě tělo není správně naladěno a i ty 3 minuty jsou až až. A i to je v pořádku. Buď něžná, netlač na sebe zbytečně moc a poděkuj si sama sobě za to, že jsi to zkusila. I tak to má pro tebe obrovský přínos. 


(Mimochodem stejnou techniku používám i u cvičení: “Aspoň těch 20 dřepů bys dát mohla, pro dobrý pocit, že ses dnes aspoň trochu pohnula.” No a pak je z toho většinou 100 a víc.)“Něžné přemlouvání” doporučuji pro první 3-4 týdny, než se ti vytvoří návyk. Za tu dobu se taky s meditací dostatečně spřátelíš, zjistíš co a jak a přizpůsobíš ji svým potřebám. Hodí se taky, pokud pravidelné meditace na delší dobu přerušíš. Díky této technice se dostaneš co nevidět zpět.


Něžná meditace pro tebe


A teď se dostáváme k dárku, který pro tebe mám! Dlouho jsem hledala audio pomůcku, která by mi usnadnila aplikaci techniky 3 minut.


Na internetu najdeš spoustu meditačních videí, které mají danou délku - 5, 10 nebo 30 minut. Ale já jsem dopředu nevěděla, jak dlouho budu meditovat.

Mohla jsem si nastavit na mobilu odpočet třeba na 5 minut, ale to mě pak z meditace probralo a už jsem neměla většinou chuť pokračovat.

Můj požadavek byl jasný - jemný zvuk, který by mě upozornil, že mnou minimální stanovená doba už uplynula, ale zároveň který by mě nevyrušil, když bych chtěla pokračovat. Proto jsem vytvořila téměř dvacetiminutove video, do kterého jsem zařadila úplně jemný gong po 3, 5, 10 a 15 minutách. Na konci není žádná znělka, hudba jen tiše odezní do prázdna. Poznáš tak, že uplynulo již 15 minut a můžeš nerušeně pokračovat v meditaci dál, dokud ti to bude příjemné. 
A jako bonus jsem vytvořila i mp3 verzi, takže můžeš mít svou meditaci u sebe stále, třeba i na cestách.


Jsem si jistá, že s touto pomůckou pro tebe už nebude vůbec žádný problém zařadit meditaci do každého dne.


Tak pojďme na to - klikni sem a video se ti otevře v novém okně!


PS - pokud vás toto téma zaujalo a chcete se o meditaci dozvědět víc a získat ještě více pomůcek a cenných rad, doporučuji knížku Jednoduchá meditace pro každého


MEDITACE [1. díl] Jaká meditace je pro mě ta “správná”? 

MEDITACE [2. díl]  7 kroků pro úplné začátečníky

MEDITACE [3. díl] Jak začít a vydržet? - technika “Něžné přemlouvání” + DÁREK


 

Lenka Bělašková

Je na cestě za vědomým a spokojeným bytím. Za 15 let má již hodný kus cesty za sebou a v zásobě řadu vychytávek. Inspiruje ostatní na jejich cestě - něžně, jemně, žensky.

Ukazuje, jak využít krystaly, meditace, pránické léčení, vlastní dech, intuici nebo i každodenní drobnosti k radostnějšímu prožívání.


Mimo to je stále na cestách - zamíří, kam ji intuice pošle. Kde se zrovna toulá, můžete zjistit na jejím instagramu.


Více o Lence a její cestě tady >>>

INSTAGRAM

bottom of page